Keresés ebben a blogban

2024. november 7., csütörtök

 


KÖNYVAJÁNLÓ

Sky S.T.: Milyen mély a mélyirodalom?

A „Szállj velem!” sorozat első kötete után úgy döntöttem, tovább folytatom a szerzőnő könyveinek megismerését. Választásom ezúttal nem prózára irányult, mert kíváncsi lettem, hogyan bánik a rímekkel, hiszen megjelent egy verseskötete is. Ezen kívül több sorozata van, és mindegyik esetében lehet számítani folytatásra. Termékeny író tehát.

Az eddig olvasottak alapján kezd az a határozott benyomásom kialakulni Sky-ról, hogy nála semmi sem az, aminek látszik. Úgy tűnik egészen hétköznapi témákról ír, bagatell verscímeket sorakoztat fel. Tart ez egészen addig, amíg az ember bele nem olvas. És ha már beleolvas, akkor valami arra ösztökéli, hogy elejétől a végéig tegye azt. Bizony több alkotásával is jártam úgy, hogy kétszer mentem végig rajta, és nem azért, mert érthetetlen lett volna. Számomra ebben rejlik a szerzőnő tehetsége, vagy ha úgy tűnik, mágiája. Minden írásának mögöttes tartalma van, és nem mellesleg erősen áthatja a humor és az irónia. Ez pedig két igen vonzó dolog tud lenni egy olvasó számára.

Amikor fellapoztam a könyvet, máris szokatlan volt az elrendezése, merthogy több részből áll. Sőt a cím sem egyszerűen csak annyi, amit feltüntettem. Egészében a következőképpen hangzik a borítóra feltüntetett szöveg: „Milyen mély a mélyirodalom? avagy Állatságok és egyéb sületlenségek Erkölcstelen mondókák Nesze neked Valentin-nap!

A teljesség kedvéért pedig ez a kötet tartalmazza azokat a meséket is, amelyek külön díjasok lettek a Legyél te is író pályázat 18+ korosztályában. Ezeket is érdemes elolvasni, itt ajánlom mindenki figyelmébe.

Visszatérve a Sky verseire, elolvastam az összeset, ami a könyvben szerepelt. Olyan érzésem volt közben, bármilyen témát vetnék fel a szerzőnek, ő abból percek alatt ki tudna kerekíteni egy pofás kis történetet, és nem hívna mást segítségül, mint a hétköznapokat. Így döbbentett meg, hogy még a konyhában is ihletet tudott meríteni, és a fedők és a lábasok összetartozásának kérdéséről írt egy olyan szuper kis költeményt, amelynek még ránk, emberekre nézve is lett egy csattanós tanulsága. De nem lövöm le a poént, tessék elolvasni!

Mint említettem, több részből áll össze a könyve, és nekem leginkább a magyar népi mondókák, dalok „elemzésének” fejezete tetszett, mert nagyon igaz, amit Sky ott leír. Korábban is felvetődött már, mennyire ellentmondásos a magyar népművészet, ami a gyermekverseket illeti. Persze, azt értek bele, amit akarok, lehet, hogy nem is azt akarja mondani adott versike, amit sugall. De ha már úgy érezzük, hogy sugallja – és ez olykor nem csak sugallat, hanem teljesen egyértelmű leírás – akkor van benne valami. Erre hívja fel Sky a figyelmet, és ad olyan alternatívákat, amelyek mentesek az agressziótól, negatív gondolatoktól, szexualitástól. Mindezt egészen vicces formában.

Ha pedig már a szexualitást emlegettem, itt hívom fel a figyelmet, hogy ez nem gyermekvers-gyűjtemény! Erősen 18+ a tartalom, felnőtteknek, nagykorúaknak javasolt. Nekik viszont tetszeni fog, mert van benne emellett társadalomkritika, szórakoztatás, és garantált a rendszeres felröhögés olvasás közben. A szerzőnő nem csak játszik a szavakkal, de erőteljes véleményt fogalmaz meg egy-egy kérdés kapcsán, bírálja az önkényt, az agressziót, és teszi mindezt úgy, hogy még kulturált kereteken belül marad.

Aki szereti a szókimondást, a pajzánságot, az önfeledt szórakozást, és az egyszerű történetek mögött rejlő igazságokat, annak feltétlenül ajánlom ezt a kötetet, mert mindezt igazi, hamisítatlan Sky-féle mélyirodalmi stílusban kaphatja meg. Jó olvasást kívánok hozzá! 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

  KÖNYVAJÁNLÓ - MKMT-s könyvek Sz emán Zoltán: Kard és feszület Karácsony közeledtével az olvasni szerető emberekben többnyire felmerül, m...