2024. április 29., hétfő


 Olyan könyvet találtam a könyvtárban (és engedtessék meg nekem, hogy most egy kis reklámot csináljak az Angyalföldi Kertvárosi Könyvtárnak), hogy csuda. És most szándékosan fogalmaztam ilyen puritán módon, mert erre a könyvre sok mindent lehet mondani, de azt nem, hogy az lenne. Színtiszta, kőkemény életrajzi kötet, amely a kezdetektől fogva dolgozza fel a Rotschild család történetét. Komoly pozitívuma, hogy címével ellentétben nem kizárólag a család asszonyaival foglalkozik, hanem a férfiaival is, de úgy, hogy azáltal még nagyobb jelentőséget kap a nők szerepe.

Nagyon régre nyúlik vissza az az érdeklődésem, hogy női sorsokról olvassak. Nem akármilyenekről azonban. Intelligens, okos, művelt, kifinomult, talpraesett, magabiztos, karakán, temperamentumos. Ezek a jelzők hívják fel magukra a figyelmemet, ha egy-egy ilyen típusú könyv a kezembe kerül. Hála Istennek az írók erre irányuló tendenciája egyre határozottabb. 

A Rotschild név sem volt teljesen ismeretlen számomra, ott lebegett valahol a memóriám peremén tudván, hogy egy zsidó vallású klánról van szó, akik egészen kivételes magaslatokba jutottak saját képességeik, és a már az őselődök által kivívott hírnév által. Úgy tűnik nekem, hogy mentalitásuk és a szorgalmuk olyan szintre segítette őket, ahol akár történelmi fordulatokban, királyokkal szemben is képesek voltak állni a sarat. Sőt! 

Ám az, hogy ezt nem csak nevük által érték el a későbbi korok során sem, hanem kiharcolták vagy ha úgy tetszik kidolgozták maguknak, arról már kevesebb szó esik. Nem volt sok és bő választási lehetősége a nőknek a családon belül. Olyannyira nem, hogy ha nem váltották be a velük szemben támasztott elvárásokat, akkor megszűntek létezni a nagycsalád számára. Mert bizony erre is volt példa. A leszármazottaknak több ága volt (német, angol), és ezek egymással kötöttek házasságot. Mert a vagyon családon belül maradása rendkívül fontos volt. A könyvből az tűnik ki, hogy - bármily bizarul hangozzék is - ez ellen nem volt kifogása a házasulandó feleknek, mi több, természetesnek tartották, talán neveltetésüknél fogva is. Előfordult, az ily módon kötött szerelmi házasság is.

És persze, ahogy telt az idő, és idejét múlttá vált ez a felfogás, úgy jött létre a korok előrehaladtával a családon kívüli házasságkötés is. Ez azonban csak egyetlen a sok érdekes infóból, amellyel a szerző kutatásai során megörvendeztet bennünket. Ami számomra egyértelművé tette a család felemelkedésének miértjét, az az évszázadok során erősen képviselt nézetük az összetartásról. Bármilyen ellentétes nézeteket is vallottak egy-egy ügy vagy üzlet kapcsán, ebben a tekintetben sohasem inogtak meg. 

Ajánlom tehát mindenki figyelmébe ezt a művet, és akit érdekel a zsidóság életébe, szokásaiba, érdekes tényeibe tehető betekintés is, az mindenképpen vegye a kezébe, mert nem fog csalódni!;-)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése