2024. november 13., szerda


KÖNYVAJÁNLÓ – MKMT-s könyvek

Péri Györgyi: A fáserdei tábor rejtélye

Ritkaság számomra, ha egy könyv egyből azzal indít, hogy könnyeket csak a szemembe. Ebben az esetben ez történt. Már a bevezetésnél az volt az első gondolatom, hogy ez a regény csak jó lehet, ha az Erdő fohászával kezdi a történetet. Így is lett.

Az Olvasó egy remekül megírt ifjúsági regényt tarthat a kezében, amely nem nélkülözi a mai fiatalság minden velejáróját sem, beleértve az elektronikus kütyüket, a szóhasználatot és a nagyon is jellemző személyiségtípusok megjelenítését, ahol a fiúk között van menő és kakaskodó, a lányok összesugdosnak, és előfordul köztük a belevaló, az anyáskodó és a könyvmoly is.

Az írónő, Péri Györgyi minden bizonnyal saját tapasztalatait is felhasználta az írás során, hiszen aki utánanéz, megtudhatja róla, hogy sok éven át pedagógusként dolgozott, így valószínűleg elsőkézből vett élményekre építve ír ezúttal egy egyhetes erdei táborról.

Különös módon indul a történet, és ekkor jön rá az olvasó, hogy minden fejezet másik gyerek szemszögéből viszi majd előre a történéseket. Egy kamaszfiútól, Botitól indulunk, akinek nem túl rózsásak az otthoni körülményei. A családi háttér kissé zűrös, ő maga sem bánja végül, ha kis időre kiszabadulhat belőle, bár azt sem teljesen érti, mit fog ő keresni egy erdő közepén. Meglepő fordulatok során át azonban végül annyira jól érzi magát, hogy sejteni lehet, nem ez lesz az utolsó ilyen élménye.

A regény stílusa nagyon igényes, olvasmányos, szórakoztató. A kamaszgyerekek közötti mindennapos, poénos párbeszédekkel tarkított történetben ugyanakkor érdekes tudásanyag van ügyesen elrejtve az erdő és az élővilág kapcsán, amely mégsem teszi unalmassá a sztorit, mert amikor már lankadna az érdeklődés, akkor veteti észre az író a két főszereplő tanárral, hogy azok ne vigyék túlzásba a magyarázást.

Az erdő sokszínűsége a túrázások során bontakozik ki. Láttál már bagolyköpetet? Tudod, milyen okai lehetnek egy favágásnak vagy erdőirtásnak? Felismered a levél alapján, hogy milyen fáról való? Be tudod azonosítani egy erdei séta alkalmával, hogy milyen élőlényekkel találkozol, különösen, ha az rovar? – ilyen kérdések merülnek fel többek között a táborban, és hipp-hopp egyszeriben azt veszik észre a fiatalok vagy legalábbis egy részük, hogy már nem is a mobiljuk holléte és az azon folyó online élet a legfontosabb számukra néhány napig.

Ha pedig mindez még nem lenne elég, már az első nap különös dolgok történnek, aztán állatok hullanak el, és az ügy egyre rejtélyesebbé és veszélyesebbé válik. Két baleset is történik, ami még izgalmasabbá teszi az eseményeket. Mit tesz ilyenkor egy kamaszgyerek? Meglátja a kaland lehetőségét, és felnőtt segítség nélkül vág bele a felderítésbe. Legalábbis egy ideig, legalábbis ebben a regényben. Azt kell mondanom, faltam az oldalakat.

Amikor utánaolvastam az írónőnek – ezt rendszerint megteszem – megtudtam róla, hogy fontosnak tartja a képzőművészek támogatását is kiadványain keresztül. Így vált teljesen érthetővé az ebbe a regénybe is bekerült illusztrációk jelenléte, amelyeket Szabó Katalin készített, és gyönyörű ábrázolásokon keresztül teszik színesebbé a kötetet.

Igazán jó szívvel ajánlom az Olvasók figyelmébe ezt a regényt, és bátran merem javasolni karácsonyi ajándék gyanánt a fiatalabb, olvasni szerető nemzedék számára, mert értékes, szórakoztató kiadványt kapnak a kezükbe. Én pedig alig várom, hogy még többet olvashassak az írónőtől!


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése